Greetings from AArhus!

            W dniach 18.03.-22.03.2019r. Via University College w Aarhus w Danii gościł 20-kilku nauczycieli przybyłych z różnych krajów europejskich  w ramach International Staff Week . Nauczyciele spotkali się, aby uczestniczyć w serii wykładów na temat systemu kształcenia w Danii, rozwiązań dotyczących przygotowania studentów do przyszłej pracy w roli pedagogów oraz oferty edukacyjnej uczelni. Zajęcia miały formę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Odbywały się na terenie Collegu , w Centrum Pedagogicznym na świeżym powietrzu w Aarhus oraz w szkole z internatem w zachodniej części Danii.  Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą reprezentowała pani mgr Monika Wachowicz,  która jest nauczycielem języka angielskiego.

            Via University College znajduje się w centrum  Aarhus, drugiego co wielkości miasta duńskiego położonego nad Morzem Bałtyckim. College ma około 19,000 studentów, w tym 3,000 studentów zagranicznych, około 2,500 pracowników oraz 8 oddziałów w środkowej części kraju. Uczelnia kształci przyszłych nauczycieli, inżynierów, projektantów, pracowników IT a także pielęgniarki.

            Uczelnia ma swoją siedzibę w  nowoczesnym budynku wykonanym głównie ze szkła. Jest w nim bardzo dużo wspólnej przestrzeni, w której studenci przygotowują się do zajęć i spędzają czas z kolegami. Ciekawostką jest to, że mogą  korzystać z pomieszczeń uczelni przez całą dobę, także w weekendy. Wchodzą na teren campusu za pomocą karty magnetycznej. Mogą w ten sposób wykonać różne zadania związane z przedmiotem, który studiują. 

Atmosfera panująca na uczelni jest raczej nieformalna. Nauczyciele uważają, że szkoła jest miejscem, w którym studenci przyswajają wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu, ale wykładowcy również się uczą od swoich studentów korzystając z ich wiedzy, na przykład w zakresie technologii informacyjnej. Uczelnia jest zatem miejscem, w którym cały czas odbywa się proces nauczania i uczenia się.

Aarhus ma bogatą historię ( był siedzibą Wikingów) i może poszczycić się pięknymi dziełami sztuki. Są tutaj liczne muzea, między innymi Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Kobiet, Muzeum Wikingów oraz skansen, w którym zrekonstruowano miasteczko z czasów Hansa Christiana Andersena. To właśnie tutaj znajduje się również jedna z najpiękniejszych plaż na świecie! W rankingu kanadyjskiego dziennika "The Globe and Mail" plaża Åkrogen, w północnej części Aarhus, zajęła siódme miejsce. Oprócz wspaniałych warunków do odpoczywania i surfowania, można tutaj także podziwiać najdłuższą katedrę w Danii oraz domy z muru pruskiego, sprowadzone z całego kraju i zrekonstruowane jako małe miasteczko.

Ogólnie Dania jest uważana za jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie. Kluczem do szczęścia Duńczyków jest coś, co nazywają hygge. Słowo to nie ma odpowiednika w języku polskim. Określa ono filozofię życia. Hygge oznacza umiejętność cieszenia się życiem, poczucie komfortu i zadowolenia, czerpanie radości z drobnych rzeczy, z obecności bliskich osób, relaksu w miłej atmosferze. Takie pozytywne wrażenie robią na nas Duńczycy. Spokojni, przyjaźni, dbający środowisko, w którym żyją i prowadzący zdrowy tryb życia jeżdżą  na rowerze i piją dużo kawy. Warto jest tutaj przyjechać, aby studiować, nauczyć się angielskiego oraz doświadczyć czegoś nowego!!! Studentów zainteresowanych uczestnictwem w  programie Erasmus+ zapraszamy na konsultacje z panią mgr Kamilą Biniek.

design by : LEMONPIXEL.pl