Relacja z wyjazdu grupy studentów resocjalizacji z kryminologią do Zgorzelca - mgr Małgorzata Łasek-Dowiat

We wtorek 31.05.2022 roku pierwszy rok pedagogiki wybrał się na wyjazd do Zgorzelca w celu poznania realiów pracy w placówkach takich jak poradnia psychologiczno-terapeutyczna, młodzieżowy ośrodek socjoterapeutyczny czy specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy.

Pierwszy przystankiem w ów wycieczce była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zgorzelcu przy ul. Powstańców Śląskich 1. Zajęcia w placówce polegały na rozmowie z dyrektor ów placówki, z Panią Romualdą Zdybel. Spotkanie to było przeprowadzone w formie dyskusji między przedstawicielem placówki a studentami pierwszego roku. Podczas spotkania studenci dowiedzieli się wielu istotnych rzeczy powiązanych z pracą w poradni psychologiczno-terapeutycznej.

Drugim miejscem, które odwiedzili studenci był Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu mieszczący się w tym samy budynku co poradnia psychologiczno-terapeutyczna. Spotkanie przeprowadził Wicedyrektor placówki Łukasz Leszczuk. Samo spotkanie miało podobny przebieg jak poprzednie, jednak dyskusja z wicedyrektorem była bardziej formą przedstawienia studentom zawodu, ryzyka, z jakim się wiąże praca w takich placówkach, sytuacjami problematycznymi i zarobkami płynącymi z pracy w placówce tego typu.

Ostatnim miejscem, które odwiedzili studenci był Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu na ul. Armii Krajowej 10 D. W ośrodku studenci pedagogiki zwiedzili placówkę, poznali metody pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach, a także mogli przetestować pokoje służące do specjalistycznych zajęć z dziećmi. Na sam koniec studenci w sposób praktyczny przeprowadzili zajęcia z uczniami ośrodka, zajęcia te były w pełni zaprojektowane przez studentów. Przeprowadzenia zajęć z uczniami ośrodka ukazało studentom jak trudna jest praca z dziećmi w takich placówkach.

Wyjazd ten był idealnym sposobem na praktyczne zastosowanie wiedzy nabytej podczas zajęć na uczelni, studenci mogli wykazać się swoją wiedzą i pomysłowością podczas realnych zajęć przeprowadzanych z uczniami placówki.

design by : LEMONPIXEL.pl